V tuto chvíli už asi víte, co je živé videonakupování a jak ovlivňuje svět e-commerce. Živé videonakupování je poměrně nová, tak trochu záhadná záležitost a prodejci si tedy často nejsou jisti, zda se budou schopni tomuto trendu přizpůsobit. Jedním z mýtů spojovaných s živým vysíláním je to, že je příliš nákladné. Každý byznys si musí hlídat rozpočet (obzvláště v této době plné nejistoty), a proto se s vámi chceme podělit o tipy a triky, jak lze zredukovat vstupní náklady spojené s živým vysíláním na minimum.

Proč může být živé vysílání nákladné?

 • Nahrávací zařízení

Prodejci často nemají dostatečné technické znalosti týkající se toho, jak živé vysílání funguje, a když se pak podívají na profesionální živé vysílání například platformy Twitch nebo nejrůznějších televizních stanic, automaticky si řeknou, že prodej produktů „naživo“ není nic pro ně. Zejména pořízení nahrávacího zařízení (video i audio) může být opravdu velmi nákladné. V lednu roku 2017 televizní stanice BBC oznámila, že se pro své nejnovější studio chystá pořídit kamery značky Sony, a to konkrétně 8 kamer řady Sony HDC-4300 4K/HD. Pořizovací cena každé z nich je více než 68 tisíc dolarů. 

Když se podíváte na vybavení využívané prezentujícími na platformách, jako je Twitch nebo YouTube, můžete rovněž nabýt dojmu, že jeho cena musí být enormní. Ninja, jeden z vůbec nejslavnějších prezentujících, používá mikrofon a kameru v celkové hodnotě do 870 dolarů. Kromě toho samozřejmě potřebuje i další vybavení.

 • Moderátor 

Pořadatelé, influenceři, baviči, říkejme jim klidně jakkoliv, jedná se prostě o osobu, která vystupuje před kamerou a je schopna celé živé vysílání moderovat. Takový člověk by měl být vtipný, zábavný, schopný rychle reagovat a zaujmout diváky. Za takové přednosti daného moderátora některé společnosti platí opravdu vysoké částky.

 • Prostředí vysílání

Prostředí, z něhož budete vysílat, je nesmírně důležité. Vaši diváci nestojí o to vidět nějakou malou špeluňku, do níž se sotva vejde kamera. Chtějí vidět inspirativní prostředí, které k živému vysílání vyloženě pasuje. Architektonicky zajímavý byt, loft nebo třeba luxusní restauraci. V každém případě se cena lokality vhodné pro živé videonákupy může vyšplhat opět poměrně vysoko.

 • Služby pro živé vysílání

Organizace živých vysílání také nemusí být úplně snadná. Při využití živého vysílání za účelem prodeje očekáváte, že budete moci využívat i některé zvláštní funkce, jako je například analýza dat, možnost nákupu přímo v průběhu živého vysílání, živý chat a tak dále. Někteří poskytovatelé živých videonákupů si za podobné funkcionality účtují nehorázné sumy, což může některé drobnější prodejce odradit. 

Jak můžete při živém vysílání ušetřit?

Ceny technického vybavení neustále klesají a některé základní vybavení tak můžete pořídit za poměrně nízké ceny. Stačí trocha vynalézavosti a snahy a náklady nezbytné pro spuštění živého vysílání můžete držet pěkně na uzdě, což je užitečné obzvláště v samotných začátcích. 

 • Nahrávací zařízení

Jak jsme se už zmínili, jednadvacáté století s sebou nese řadu výhod, mezi něž patří cenová dostupnost a kvalita běžné používaného zařízení. Když se podíváme na to, jak se v posledních desetiletích pohybují ceny samotných televizí, vidíme, že kdykoliv se některý druh zařízení začne těšit větší oblibě, výrobci na to reagují snižováním jeho ceny a zlepšování kvality. To se týká i nahrávacího zařízení. Kamery moderních chytrých telefonů jsou v současné době na mnohem vyšší úrovni než kamery před pár desetiletími. Influenceři aktivní na Instagramu, osobnosti využívající aplikaci TikTok a další sociální média nahrávají videa prostřednictvím svých mobilních telefonů – a to se týká i vysílání naživo. Živé vysílání tedy můžete začít provozovat jednoduše pomocí zařízení, které máte pořád při sobě. 

 • Moderátor

Známé značky využívají pro moderování svých živých videonákupů slavné influencery. Jakkoliv je to pro firmy prestižní, nejedná se o žádnou levnou záležitost. Základní částka, kterou značky utratí za účelem zapojení influencerů na Instagramu, činí přibližně 10 dolarů na každých 1000 sledujících za jediný post. Asi si umíte představit, o kolik vyšší jsou ceny při živém vysílání. 

Mějte na paměti, že influencer je předně marketingovým nástrojem, jeho moderátorské schopnosti jsou teprve na druhém místě. Ano, je to především osobnost slavných influencerů, co vás motivuje k využití jejich služeb, ale taková spolupráce se vám vyplatí hlavně díky propagaci vaší značky mezi jejich sledujícími. V úplných začátcích živého vysílání tedy influencery tolik nepotřebujete. Vřele vám doporučujeme vybrat si moderátora z řad svých vlastních lidí. Kdo ví, třeba mezi zaměstnanci narazíte na někoho, kdo má pro vysílání naživo opravdový talent. Zároveň vám pomůže fakt, že vaši zaměstnanci mají o vašich produktech dokonalý přehled a poskytnou tak vašim sledujícím onen autentický prožitek, tedy něco, s čím se vaši zákazníci budou moci ztotožnit. 

 • Prostředí vysílání 

Tady se jedná především o to, jaké má vaše firma možnosti. Berte na vědomí, že ať už vaše kancelář, obchod nebo byt vypadá jakkoliv, vždycky se s tím dá nějak pracovat. Co třeba použít jako pozadí pěknou knihovnu, natřít prázdnou zeď nějakou hezkou barvou nebo třeba pořídit nějakou pěknou dekoraci? Aby vaše vysílání vypadalo super, je prostě nutné, abyste natáčeli v prostředí, které bude ladit oku a bude vypadat dobře na kameře. 

 • Služby pro živé vysílání

V posledních 10 až 15 letech prožívá živé vysílání opravdový boom. Živé vysílání se stalo celosvětově populární záležitostí díky e-sportu, z čehož bude e-commerce rozhodně těžit. YouTube, Twitch nebo Facebook – všechny tyto platformy vám umožňují vysílat zadarmo, což vaše náklady oproti některým platformám pro e-commerce podstatně sníží. 

Jediná potíž může spočívat ve využitelnosti těchto bezplatných platforem, protože byly navrženy jen pro účely sledování a interaktivního chatu naživo. Jako prodejce nejspíš budete potřebovat, aby měli vaše vysílání možnosti přímého prodeje. Korkuma, nástroj pro živé videonákupy, který naše společnost vyvinula, je cenově efektivním řešením se všemi funkcionalitami velkých nástrojů pro živé videonákupy, mezi něž patří například Bumbuser nebo Buywith.

Jak začít s živými videonákupmi při co nejnižších nákladech?

 1. Nepatříte-li mezi světlé výjimky, někdo z vaší firmy pravděpodobně vlastní nějaký typ chytrého telefonu, s jehož pomocí můžete pro živé vysílání natáčet videa i pořizovat zvukové nahrávky. 
 2. Jedna z věcí, do které se dle našeho názoru vyplatí trochu investovat, je osvětlení. Možná už máte nějaké to dobré osvětlení přímo ve své kamenné prodejně nebo doma. Pokud ne, zkuste pouvažovat o koupi některého z těchto typů kruhového LED světla. Cena takového osvětlení se pohybuje v rozmezí 10-50 dolarů, samozřejmě v závislosti na příslušenství, například stativu.
 3. Pokud do vysílání zapojíte některého ze svých zaměstnanců, případně se moderování ujmete sami, ušetříte si tím značné částky. Porozhlédněte se ve vašem obchodě nebo kanceláři, zda tam nenajdete nějaké pěkné místečko s velkou stěnou vhodnou pro vysílání. Vždy je možné trochu přeorganizovat nábytek a dekorace, abyste tak vytvořili pozadí, které bude líbivé na pohled.
 4. Náklady spojené s vysíláním můžete snížit ještě více využitím bezplatných služeb. Jakmile však bude dostupný náš nástroj Korkuma, určitě vám vřele doporučujeme ho vyzkoušet. Efektivní funkce tohoto nástroje se vám totiž mohou hodně vyplatit. Díky tomu se náklady vašeho vysílání dostanou na pár desítek dolarů.

Přehled nezbytných nákladů.

Jedná se samozřejmě o to nejzákladnější vybavení, které můžete v budoucnu začít vylepšovat. Jakmile se vám tržby začnou hrnout, můžete uvažovat o koupi lepšího vybavení. Pro začátek postačí vybavení viz výše – a živé videonakupování může začít.