Proč je živé videonakupování v Asii tak úspěšné?

Jelikož nakupování online se obzvláště v době pandemie stává atraktivní záležitostí pro čím dál větší počet lidí, Asie se rozhodla posunout svět e-commerce zase o krok dále.

V současnosti Asie v oblasti online nakupování dominuje celému světu, přičemž jen Čína samotná představuje 40 % celkových tržeb e-commerce. Díky živým videonákupům se trh posunul ještě o další velký kus.

Živé videonákupy se těší čím dál větší oblibě – na konci roku 2020 byl přibližný počet čínských uživatelů přímo neskutečný – 300 milionů, což se samo o sobě jeví jako skvělý prospekt.

Jedním z hlavních důvodů, proč je živé vysílání tak úspěšné, je vytváření jakési komunity. Z průzkumů vyplývá, že živé vysílání se těší na čínském trhu takové oblibě právě důvodu, že umožňuje sociální interakci.

Že se k propagaci produktů vyplatí využívat služeb influencerů, to je známo již dlouho, ale s živými videonákupmi se mohou prodejci posunout ještě mnohem dál. Zákazníci mají dnes možnost využívat například živý chat a prodejci tak mohou zodpovídat jejich případné dotazy přímo v reálném čase.

Většina platforem nabízí možnost nakupovat v přímém přenosu na jedno kliknutí, takže ani nemusíte vysílání přerušovat, a když k tomu ještě obchody při akcích naživo nabízejí často nějakou tu slevu, není divu, že tuto možnost nákupu Asie tak zbožňuje.

Jak dosáhnout takového úspěchu i na evropském trhu?

Evropský trh s e-commerce sice těžko bude konkurovat, vzhledem k jeho velikosti, tomu asijskému, posun ve způsobu nakupování online je však značný i zde a mnoho prognóz naznačuje, že se blíží konec kamenných obchodů.

Koronavirová pandemie pochopitelně k nárůstu nakupování online značně přispěla, a to konkrétně 80% zvýšením obratů e-shopů od začátku pandemie, nelze však očekávat, že by po znovuotevření prodejen došlo k návratu do kamenných obchodů v takové míře jako před pandemií. Značný posun lze zaznamenat i přímo na pracovištích, mnoho firem se totiž zbavuje kanceláří, které nyní nahrazuje home office, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měly nákupní zvyklosti jejich lidí nějak změnit. Šest z deseti zákazníků tvrdí, že obliba nakupování po internetu se u nich nezmění ani po skončení pandemie.  

Přese všechno je však živé videonakupování na evropském trhu tak trochu nováčkem a musí se nejprve plně projevit jeho potenciál. Z letošního průzkumu poradenské firmy Forrester vyplývá, že 70 % evropských zákazníků se zajímá o nějaký druh zábavného nakupování, tzv. shoppertainment, přičemž živé videonákupy patří mezi ty nejoblíbenější, a proto je zřejmé, že na trhu tento pojem již tak cizí není.

Zpráva společnosti Forrester rovněž poukazuje na některé zajímavosti týkající se živého videonakupování na evropském trhu. Ačkoliv některé z aspektů v Asii fungují, nemusí zaručeně zaznamenat okamžitý úspěch i v Evropě. A samozřejmě to, co funguje v jedné evropské zemi, nemusí fungovat i v druhé.

Je tedy nutné se zamyslet nad tím, jací jsou vlastně vaši zákazníci. Výše uvedená zpráva zmiňuje, že například britští zákazníci se zaobírají vyhledáváním především důvěryhodných moderátorů a tvorbě obsahu, který lze snadno sledovat z mobilních telefonů, zákazníci ve Španělsku se snaží najít ten nejlepší deal a slevy. Polští zákazníci zase upřednostňují skvělou interakci mezi moderátorem a zákazníky.

Je těžké se zaměřit na to, co bude fungovat právě pro váš byznys, ale mějte na paměti, že cílem živého videonakupování je váš byznys posílit, nikoliv ho poškodit. Sami dobře víte, co je pro vaše zákazníky to nejlepší, a pokud budete k divákům upřímní a budete působit autenticky, úspěch je zaručen.

Jak bude vypadat budoucnost živých videonákupů?

Budoucnost živých videonákupů je samozřejmě příznivá, ale s vaší pomocí může být ještě lepší.

Velké značky už tento moderní trend začaly využívat, jelikož věří, že jít s dobou a využívat moderní technologie je ten nejlepší způsob jak posílit zisky. Mezi nejnovější události v živém videonakupování patří: Spuštění vlastní verze živých videonákupů společnosti Amazon, zahájení spolupráce mezi společností TikTok a platformou Shopify a nová instagramová funkce zvaná Checkout.

S narůstající popularitou tohoto nového trendu musí o změně uvažovat i každý byznys, který se chce posunout kupředu. Tvůrci časopisu Forbes mají na celou situaci jednoznačný názor, a to že živé videonakupování a sociální interakce při nakupování se budou těšit čím dál větší oblibě. My s nimi naprosto souhlasíme.

Jedním z hlavních důvodů, proč živé videonakupování v Asii představuje tak úspěšnou prodejní metodu, je skutečnost, že o tamní nákupy se stará především generace Z. Zákazníci evropského trhu patří sice do o něco starší věkové skupiny, jelikož hlavní kategorii využívající živé videonakupování tvoří obyvatelé ve věku 32-43 let, v brzké budoucnosti se toto však změní.

I v Evropě již dochází k posunu věkové hranice kupujících, přičemž generace Z se postupně stává tou nejsilnější generací spotřebitelů, a z toho vyplývá, že podniky se jednoduše musí přizpůsobit jejím potřebám, jinak se jim dařit nebude. Z průzkumu společnosti Cassandra vyplývá, že generace Z již představuje neskutečných 93 % všech nákupů v rámci domácností.


docusign-unsplash
Budoucnost přímých nákupů vypadá jasně

Trend živých videonákupů zkoumá stále více velkých firem a na jeho spuštění i ve vaší firmě je teď je ten pravý čas. Úspěchu docílíte jedině tak, že budete o krok napřed před konkurencí. Naopak se konkurencí stanete vy sami. Existuje mnoho způsobů, jak se tímto směrem posunout, a mnoho platforem, s nimiž pro vás živé videonákupy budou hračka. Jako vždy jsme tu pro vás a v plné síle pomoci vašemu byznysu na cestě k úspěchu.